Polskie Radio
Section05
Monika Suszek

Polacy opracowali nowatorską metodę recyklingu ubrań z poliestru. Nadchodzi era wiecznej odzieży?

Ubrania z tworzyw sztucznych to prawdziwe przekleństwo: na świecie co roku produkuje się ok. 100 mln ton odzieży. Z tego ponad 90 mln ton (!) trafia na wysypisko i są to całkowicie nowe ubrania, których nie sprzedano. A przecież dochodzą do tego także stare, zużyte ubrania. Co zrobić z tym nadmiarem tekstyliów? Za sprawą polskich naukowców w tej sprawie pojawiło się światełko w tunelu.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA odzież z recyklingu odzież recycling recykling ubrania ekologia śmieci Trójka

Dlaczego nie czytamy zawieranych umów? Co zrobić, aby nie podpisać niekorzystnej umowy?

Umowy, które często podpisujemy bez wnikliwej lektury, bywają obszerne, skomplikowane i trudne do zrozumienia. Czy to wystarczający powód ich ignorowania? Co zrobić, aby przez nieuwagę nie podpisać niekorzystnej dla nas umowy? Lekkomyślne podejście, szczególnie pomijanie treści zapisanych drobnym drukiem, może przysporzyć nam poważnych problemów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka dane osobowe mieszkania mieszkania na wynajem prawo GOSPODARKA praca Sylwia Zadrożna ekonomia

Opaska monitorująca nastrój. Wynalazek absolwentów Politechniki Warszawskiej

Zespół młodych naukowców, absolwentów Politechniki Warszawskiej, pracuje nad opracowaniem opaski na nadgarstek i aplikacji do monitorowania stanu emocjonalnego. Opaska ma pozwolić uświadomienia sobie, jak nasze ciało reaguje na mikrostresy i jakie konsekwencje mogą one powodować. O takiej opasce monitorującej system W wakacyjnym cyklu Moniki Suszek "Piknik Naukowy" opowiadaliśmy właśnie o takiej opasce monitorującej nasz nastrój.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka zdrowie NAUKA stres Maciej Jankowski

Fusy po kawie i ich możliwości. Co można z nich stworzyć?

Dać kawowym fusom drugie życie i stworzyć materiały, które mogłyby zastąpić lub zmniejszyć zużycie tworzyw sztucznych wytwarzanych z ropy naftowej - taki jest cel projektu realizowanego przez naukowców z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM w Poznaniu. Nie tylko poznańscy naukowcy pracują nad ponownym wykorzystywaniem odpadów z kawy, o czym w cyklu "Piknik naukowy" opowiedziała Monika Suszek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piknik Naukowy kawa NAUKA

Biblioteki publiczne: instytucje skazane na wymarcie czy lokalne centra aktywności i kultury?

Jeszcze nie tak dawno wieszczono, że wobec rosnącej popularności internetu i e-booków biblioteki publiczne są skazane na wymarcie. Okazuje się jednak, że te przewidywania nie były trafne: owszem, zmniejszyła się ich liczba, ale większość wciąż działa. Poszerzyły zakres swojej działalności, nierzadko stając się lokalnymi centrami kultury, spotkań i aktywności społecznej. A czytelnicy przypominają sobie o książkach, które kiedyś wypożyczyli, i oddają je nawet po… pół wieku!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA biblioteka bibliotekarz aktywność społeczeństwo KSIĄŻKA Audiobook gry planszowe gra miejska e-book Trójka

Greenwashing, czyli ekościema. Jak firmy wykorzystują modę na ekologię i oszukują klientów

Coraz bardziej troszczymy się o klimat, coraz większą uwagę przykładamy do ekologii i działań proekologicznych, narasta też moda na bycie zielonym, eko. Ale natychmiast pojawił się również greenwashing, czyli tzw. ekościema. Tę metodę stosują zarówno małe firmy, jak i wielkie międzynarodowe korporacje. A cierpią na tym klienci i, przede wszystkim, nasza planeta.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo ekologia natura greenwashing ekościema oszustwo Krzysztof Łoniewski Raf Uzar Trójka

Intymność nie zna wieku - "Najlepsze przed Tobą"

Poradnik Klaudii Latosik i Olgi Żukowicz to przełamywanie tabu i stereotypów. "Napisałyśmy tę książkę z myślą o osobach 55+, które pragną rozwijać swoją seksualność, które nie chcą rezygnować z bliskości, czułości, tworzenia krótkich i długich związków" - deklarują autorki poradnika "Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania". Z jakimi obawami borykają się silversi? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka życie senior miłość związki seniorzy książki Robert Grzędowski

Wymierają języki regionalne. Czy i w jaki sposób można je uratować?

Lingwiści biją na alarm: języki mniejszości odchodzą w zapomnienie, zanikają. Według szacunków organizacji SIL International do końca XXI wieku zniknie ok. 20 procent języków! Jednym z nich może być język mirandyjski, którym mówi niespełna trzy tysiące osób. To i tak dużo, gdyż mówienie językiem wilamowskim w 2021 roku zadeklarowało jedynie 10 osób. Ale przykład języka kornijskiego wskazuje, że jest też możliwość rewitalizacji języka.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA regiony Wilamowice język lokalny Radosław Nałęcz Trójka

Polska Stacja Polarna na Spitsbergenie szuka chętnych do pracy

Niskie temperatury, wiatry, zamiecie oraz wyjątkowo surowy klimat - tak kojarzy się Spitsbergen. Nie wszyscy zdecydowaliby się na pracę w takich warunkach. Polska Akademia Nauk poszukuje jednak tych, którzy chcieliby przeżyć przygodę, a śnieg i ujemne temperatury nie są im straszne. Na liście poszukiwanych zawodów znaleźli się m.in. meteorolodzy, geofizycy, informatycy oraz mechanicy.
Zobacz więcej na temat:  Spitsbergen Polska Stacja Polarna Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka biegun Północny